Melanzane ripiene – Imam Bajalldi

DSCN0799

Continuano le ricette della tradizione culinaria della mia città natale, Elbasan, e quindi oggi vi prepariamo le melanzane ripiene, nella tradizione chiamata anche “Imam Bajalldi”. Come si evince dal nome in lingua turca, in realtà questo piatto ha lontane origine ottomane!
Noi qui ve lo presentiamo reinterpretato alla nostra maniera!

Ingredienti per 4 persone:
4 melanzane
3 spicchi d’aglio
1 grossa cipolla
2 peperoni
peperoncino in polvere
600 g di passata di pomodoro
6 cucchiai di olio d’oliva
sale e pepe q.b.

Tagliate a metà (longitudinalmente) le melanzane. Incidete la parte interna e scavate fino a mezzo centimetro dalla buccia. Sminuzzate la polpa di melanzana, i peperoni, l’aglio e la cipolla tritata e soffriggete il tutto in 4 cucchiai d’olio. Salate e, quando le verdure si sono ammorbidite, aggiungete il pomodoro.

Mentre lasciate cuocere per 20 minuti riscaldate il forno a 200°; unite il peperoncino e riempite le melanzane, posizionandole in una teglia (precedentemente unta). Cuocete per 20 minuti in forno a 180°; girate le melanzane, aggiungendo mezzo bicchiere d’acqua se sono secche, e fate cuocere per altri 20 minuti.

Filled eggplants – Imam Bajalldi

We keep going with the recipes of the culinary tradition from the city i was born, Elbasan, so today we prepare the stuffed eggplant called “Imam Bajalldi”. Actually, as you can undertand from the name, this dish has Turkish origins! Here we present it reinterpreted on our way!

Ingredients for 4 people:
4 eggplants
3 cloves of garlic
1 large onion
2 peppers
chili powder
600 g of tomato puree
6 tablespoons olive oil
salt and pepper

Cut in half (lengthwise) the eggplants. Engrave the inside and dug up half a centimeter from the skin. Chop the pulp of eggplant, peppers, garlic and chopped onion and fry it all in 4 tablespoons of olive oil. Add salt and when the vegetables are softened, add the tomato.
Simmer for 20 minutes while you heat the oven to 200 degrees, add the red pepper and fill with the mixture the eggplant then place them in a oiled baking pan. Bake for 20 minutes in the oven at 180 degrees, turn the eggplant, add half a glass of water if they are dry, and cook for another 20 minutes.

Imam Bajalldi

vazhdojme me recetat e tradites se guzhines se vendlindjes sime, Elbasani. Sot po ju propozojme Imam Bajalldin ashtu si e pergatisim ne ketu!

Nevojitën për katër persona:
Dy-tre kokrra të mëdha qepësh
4-5 thelpinj hudhre
3-4 domate të pjekura mirë
4 patlixhana të mëdhenj të zi
2 speca
Vaj ulliri
Kripë
Pipër i zi
Majdanoz

Ndajini patlixhanët ne gjysmë dhe, me një lugë të vogël, hiquani tulin. Këtë te fundit, priteni ne copa te vogla dhe lëreni mënjanë për më vonë. Sipas dëshirës, mund t’u jepni patlixhanave një të skuqur të lehtë (ne ketu i kemi pjekur).
Në një tenxhere të madhe hidhni me bollek vaj ulliri, dhe kur ky të jetë nxehur, hidhni për t’u kaurdisur qepet e grira holle dhe hudhrat. Kur qepa të këtë marrë një ngjyrë të lehtë të artë, shtoni copat e specit te grire. Kaurdisini mire deri sa uji që lëshojn ingredientat të jetë avulluar.
Shtoni domatet e prera holle dhe majdanozin e grirë. Shtoni, se fundmi, edhe tulin e patlixhaneve që hoqët mënjanë në fillim. Lëreni të zihen të gjitha se bashku për 10 minuta. Shtoni kripën dhe piperin e zi. Hiqeni nga zjarri, lëreni të ftohet pak dhe filloni dhe mbushni patlixhanat. Tepricën shpërndajeni midis patlixhanave dhe sipër tyre.
Futeni në furrë, në 220°C dhe piqeni deri sa te marri një kore të lehtë të kuqe sipër.

IMG_1225IMG_1226IMG_1228IMG_1227IMG_1229IMG_1231DSCN0800

I commenti sono chiusi.