Polpette di melanzane

IMG_1244
Per augurarvi un buon inizio di settimana vi proponiamo delle deliziose polpette vegetariane…
Buon appetito!

Ingredienti;
250 gr di melanzane
50 gr di parmigiano grattugiato
2 uova intere
prezzemolo fresco tritato
basilico fresco tritato
pangrattato
sale
pepe
olio per friggere

Tagliate le melanzane a cubetti e passatele in forno per 20 minuti a 180° affinché si ammorbidiscano. Tritate finemente il prezzemolo e il basilico ed in una capiente terrina unite le melanzane precedentemente cotte e raffreddate, il parmigiano, le uova le erbe tritate, sale, pepe, una filo d’olio d’oliva e lavorate a mano l’impasto. Regolate l’impasto con un po’ di pan grattato.
Formate ora delle palline che passerete prima nell’uovo sbattuto e poi nel pan grattato.
Friggete in abbondante olio bollente le vostre polpettine fino a che saranno dorate.

Lasciate asciugare in carta assorbente e servitele ben calde accompagnate con una salsa piccante fatta con del ketchup e un trito di peperoncino.

Eggplant meatballs

To wish you a good week, we would like to propose you a delicious vegetarian meatballs…
Bon appetite!

Ingredients;
250 gr of eggplant
50 gr of grated Parmesan cheese
2 whole eggs
chopped fresh parsley
chopped fresh basil
bread crumbs
salt
pepper
oil for frying

Cut the eggplant into cubes and cook them in the oven for 20 minutes at 180 degrees so that they soften. Finely chop the parsley and basil and in a large bowl add the previously cooked and cooled eggplant, the grated Parmesan cheese, the eggs, the chopped herbs, salt, pepper and a drizzle of olive oil and mix them all by hend. Adjust the mixture with a little ‘bread crumbs.
Now realize the balls that you will pass them first on the beaten egg and then in the bread crumbs.
Fry the meatballs in hot oil until they are golden brown.
Let dry on paper towels and serve hot accompanied with a spicy sauce made with ketchup and chopped chilli.

Qofte me patëllxhan

Për t’ju uruar një fillim jave te mbare, po ju propozojme disa qofte vegjetariane shum te shijshme…
Ju befte mire!

Perbersit;
250 gr patëllxhan
50 gr djathë Parmixhiano i griri
2 vezë
majdanoz copëtuar të freskët
borzilok copëtuar të freskët
buke e grire
kripë
piper
vaj lulesh per te skuqur

Pritini patëllxhan në kube dhe vënë ato në furrë për 20 minuta në 180 gradë në mënyrë që ata të zbuten. Presim imet majdanoz dhe borzilok dhe në një tas të madh shtojme patellxhanat e gatuar më parë dhe të ftohur, djathin e grire, vezët, erezat e grira, kripë, piper the nje fije vaj ulliri dhe punojm me dorë brumim. Rregullojm brumin me pak bukë te grire.
Tani formojm topat e qofteve që do ti kalojmë perpara ne vezën e rrahur dhe më pas në bukën e grire.
Skuqen në vaj të nxehtë derisa qoftet te marrin ngjyre.
Lini qoftet te kullojne vajin ne leter pecet dhe servirini te nxehta të shoqëruara me një salcë të bërë me ketchup dhe sèec djeges i grire.
IMG_1232IMG_1233IMG_1234IMG_1235IMG_1236IMG_1237IMG_1240IMG_1239IMG_1243IMG_1242

IMG_1241

I commenti sono chiusi.